2 MB ISBN: 978-83-65648-94-5 | |
ePUB | 3,3 MB ISBN: 978-83-65648-95-2 |
MOBI | 8,2 MB ISBN: 978-83-65648-96-9 |
opis | spis treści | recenzje | materiały dodatkowe | |
---|---|---|---|---|
Celem monografii było przedstawienie wpływu sztucznej inteligencji na zarządzanie, generowanie wartości i reguły konkurowania współczesnych organizacji. Metody i techniki sztucznej inteligencji rozwijają się w zawrotnym tempie, podobnie jak wspierająca je infrastruktura (serwery, karty graficzne, dedykowane procesory itp.). Towarzyszy temu rozwój technologii informatycznych, w szczególności zdecentralizowanych, rozproszonych architektur, które umożliwiają nie tylko zapisywanie danych, ale też śledzenie i zabezpieczanie transakcji oraz uruchamianie różnych aplikacji. Jest to wyzwanie nie tylko dla menedżerów i inwestorów, ale też badaczy zainteresowanych efektywnym modelowaniem takich zjawisk. Przedmiot badań prezentowany w opracowaniu jest bardzo szeroki – obejmuje nie tylko wiele obszarów działania organizacji, ale również rynki i rozmaite metody sztucznej inteligencji.
Gdańsk 2018.03.09 Prof. dr hab. inż. Cezary Orłowski Recenzja wydawnicza pracy Pana dr inż. Andrzeja Wodeckiego pt. Sztuczna inteligencja w kreowaniu wartości organizacji
Dostarczona mi do recenzji praca odnosi się do zastosowania metod sztucznej inteligencji w zarządzaniu. Autor pracy podjął się próby skonstruowania modelu wykorzystania sztucznej inteligencji do generowania wartości w firmach i sieciach poznawczych. W tym też celu podzielił pracę na cztery główne części. Poniżej przedstawiono strukturę pracy aby w przygotowaniu recenzji łatwiej było się odnieść się do zawartych w tej pracy treści. I Modele kreowania wartości i zarządzania przewagą konkurencyjną
Załącznik 1. opis badań
Załącznik 2. podsumowanie kompetencji pożądanych w organizacjach wdrażających rozwiązania AI Załącznik 3. wyzwania związane z wdrożeniem systemów sztucznej inteligencji Załącznik 4. lista przeanalizowanych w badaniach projektów i firm wykorzystujących AI lub wspierających ich projektowanie Spis rysunków Bibliografia Jest to pierwsza recenzowana praca w której opis części badawczej znajduje się w załączniku. Stąd też przy pierwszym czytaniu pracy miałem znaczny dyskomfort nie mogąc odszukać tej części, którą uważam zawsze za najważniejszą: opis celu pracy i metody weryfikacji celu lub pytań badawczych, hipotez, metody badawczej i procesu weryfikacji hipotez. Stosunkowo szybko jednak uporządkowałem spis treści (podany na początku pracy) aby moc się w trakcie przygotowania recenzji odnosić do dowolnego zakresu pracy.
Wydaje się, że celem tak postawionych pytań badawczych było wskazanie na obszar wiedzy niezbędny do realizacji celu pracy. Z ich treści wynika, że autor pracy wskazywał na potrzebę analizy kompendium wiedzy o wpływie metod i systemów sztucznej inteligencji na procesy organizacji (pierwsze cztery pytania). Ostatnie piąte pytanie odniesione było do potrzeby analizy zakresu niezbędnych kompetencji aby wykorzystywać przez organizacje systemy AI.Recenzje rozpocznę więc od odniesienia się do zakresu pracy widzianego z perspektywy postawionych przez autora pytań badawczych, hipotez i metod badawczych zaprezentowanych w załączniku 1. Następnie autor pracy przedstawił trzy hipotezy badacze, które wskazywały aby w procesie weryfikacji hipotez wykazać:
Kolejno autor pracy wskazał na podejście do weryfikacji postawionych hipotez badawczych przy zastosowaniu metod badawczych:
Chciałabym w tym miejscu recenzji odnieść się do to proponowanego zakresu.Uwagi te przedstawię w pięciu punktach.
Uwagi szczegółowe do pracy Ponieważ jest to recenzja wydawnicza stąd tez wnikliwie odniosłem się do układu pracy. Poniżej przedstawiono uwagi dotyczące całości pracy. Odniesienie do poszczególnych akapitów, rozdziałów, rysunków i tabel omówię z autorem pracy telefonicznie.
Sugeruję aby autor odszedł od koncepcji hipotez na rzecz celu pracy. Wtedy zostanie zachowana istniejąca struktura a autor skoncentruje się na budowie modelu a następnie podda go weryfikacji. Można także odejść od budowy modelu na rzecz wkładu w rozwój teorii budowania wartości firmy poprzez wprowadzenie metod sztucznej inteligencji, Wtedy jednak należy przebudować strukturę pracy. Podsumowanie Na tym etapie przygotowania pracy nie kwalifikuje się ona do wydania. Cezary Orłowski Materiały uzupełniające: Rysunek 2.7.- Klasyfikacja systemów wspomagających zarządzanie dużymi danymi - schemat szczegółowy Rysunek 2.8.- Klasyfikacja systemów wspomagających projektowanie rozwiązań AI - schemat szczegółowy Rysunek 3.1.- Wymiary klasyfikacji projektów AI zastosowane w badaniach - schemat szczegółowy |
© edu-Libri s.c. | wykonanie: edu-Libri s.c.