Początkowo e-publikacja była kojarzona tylko z plikiem w formacie PDF – elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej (papierowej) książki.
Książka zapisana w tym formacie podzielona jest na strony o określonej szerokości i długości, zoptymalizowanych pod kątem wydruku na kartce o odpowiednim formacie, np. B5. Często zawiera kolorowe ilustracje, wykresy lub zdjęcia ładnie wkomponowane w układ strony. Coraz częściej jednak e-książki wyświetlane są na urządzeniach o mniejszych ekranach (np. netbookach, e-czytnikach), na których litery są zbyt małe, aby można było wygodnie czytać, a wykresy lub tabele stają się wprost nieczytelne. Jedynym rozwiązaniem jest powiększenie strony – i tu pojawia się problem, bowiem na ekranie nie można zobaczyć całego wiersza – jesteśmy zmuszeni przesuwać tekst w każdej linijce w prawo i w lewo, co oczywiście jest dużą niedogodnością.
Na szczęście z pomocą przychodzą inne formaty, jak np. EPUB lub MOBI , których charakterystyczną cechą jest m.in. dopasowywanie się tekstu do szerokości ekranu niezależnie od wielkości czcionki, czy możliwość wyboru orientacji strony (pionowa lub pozioma). Jest to duże udogodnienie dla osób gorzej widzących lub z różnymi ograniczeniami fizycznymi.
Formaty te, dzięki obsłudze zawartych w e-książce linków, bardzo ułatwiają szybkie poruszanie się w treści książki (np. błyskawiczne „przeniesienie” Czytelnika do przypisu), wśród dodanych przez Czytelnika zakładek i notatek, jak również – jeśli tylko jest dostęp do Internetu – do wybranych stron.
Rozwój formatów EPUB i MOBI jest bardzo szybki. Formaty te ciągle są rozwijane, a wszystkie prace zmierzają do wykorzystania technik komputerowych, zwiększających interaktywność i atrakcyjność e-publikacji.
© edu-Libri s.c. | wykonanie: edu-Libri s.c.